Dlaczego najbardziej przeciążonym liderom na świecie udaje się poświęcić 1 godzinę dziennie na świadomą naukę – zasada 5 godzin – podczas gdy inni usprawiedliwiają się, że nie mają czasu? Odpowiedź jest prosta: nauka to najlepszy sposób na zainwestowanie swojego czasu!
To postrzeganie ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia naszego modelu biznesowego, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Na szczęście, gdy zrozumiesz wartość wiedzy, przekonasz się, że zdobywanie nowej wiedzy jest proste: wszystko, co musisz zrobić, to zaangażować się w regularną naukę.
Dlaczego warto skupić się na rozwoju osobistym?
1. Demonetyzacja.
Wkroczyliśmy w okres gwałtownej demonetyzacji: technologia krok po kroku sprawia, że produkty i usługi, które kiedyś były drogie, stają się tańsze – a nawet darmowe.
Większość produktów i usług, które w latach 1969-1989 można było nabyć za dodatkową opłatą, stała się darmowa: GPS, narzędzia do wideokonferencji, aparaty cyfrowe. Wszystkie te przedmioty, które w tamtym czasie były warte nawet kilka tysięcy euro, teraz są dostępne za darmo lub prawie za darmo.
A ta demonetyzacja w przyszłości jeszcze przyspieszy. Na przykład floty zautomatyzowanych i połączonych pojazdów będą stopniowo zastępować jedno z najważniejszych dóbr konsumpcyjnych – samochód.
2. Wartość dodana wiedzy.
W miarę demonetyzacji towarów i usług, wiedza staje się coraz cenniejsza. I zasada ta nie dotyczy tylko niezwykle rzadkich i lukratywnych umiejętności technicznych. Ludzie, którzy rozpoznają umiejętności wymagane w zawodach i firmach przyszłości – takich jak nanomedycyna, technologia kosmiczna, drukarki 3D – i szybko się ich uczą, są zawsze w najlepszej sytuacji, aby prosperować.
Przedsiębiorcy, którzy bardzo ciężko pracują, ale nie poświęcają czasu na swój rozwój osobisty i kształcenie ustawiczne są grupą "ryzyka". Ryzykują oni, że utkną na najniższym szczeblu globalnej konkurencji i stracą pracę na rzecz automatyzacji, tak jak miało to miejsce w przypadku pracowników fizycznych w latach 2000-2010, kiedy roboty zastąpiły 85% miejsc pracy w przemyśle wytwórczym.
Paradoks rynku pracy.
Ludzie na dole drabiny gospodarczej są coraz bardziej wykorzystywani i otrzymują coraz niższe wynagrodzenie, podczas gdy ci na górze mają więcej możliwości i otrzymują wyższe niż kiedykolwiek wynagrodzenie. Ironia polega na tym, że problemem nie jest brak miejsc pracy!
Jest to raczej brak osób o odpowiednich umiejętnościach i wiedzy, które mogłyby zapełnić wolne miejsca pracy. Krótko mówiąc, wiedza i szkolenia stały się stopniowo ważną i wyjątkową formą bogactwa w świecie przedsiębiorczości.
Edukacja to nowe bogactwo.
Zdobywanie wiedzy to świetna zabawa, poprawia pracę mózgu, poszerza zasób słownictwa i sprawia, że stajesz się lepszym komunikatorem. Pomaga również myśleć w szerszej skali i poza własną sytuacją. Łączy Cię ze społecznościami ludzi, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Nadaje twojemu życiu inne wymiary, zasadniczo pomagając ci żyć wieloma życiami w jednym, poprzez doświadczenia i mądrość innych.
Wiedza może być zamieniona na wiele rzeczy, których nie można kupić za pieniądze, takich jak prawdziwe relacje i wysoki poziom subiektywnego dobrobytu.
Edukacja i wiedza pomagają szybciej i skuteczniej osiągać cele. Zdobywanie nowych umiejętności jest ważną dźwignią wydajności! Rozwój osobisty i biznes są nierozłączne.
Esej o ustawicznym kształceniu
Jak najlepiej wykorzystać tę nową gospodarkę opartą na wiedzy?
Jak zatem przedsiębiorca może wdrożyć strategię ciągłego rozwoju osobistego? Poniższe sześć punktów stanowi ramy, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie:
1. Określenie najbardziej poszukiwanych umiejętności we właściwym czasie.
Wartość wiedzy nie jest statyczna. Zmienia się on w zależności od jego niedoboru i potrzeb biznesowych. Ponieważ nowe technologie nieustannie ewoluują i zmieniają kształt branż, na rynku pracy często brakuje osób z wymaganymi umiejętnościami. Stwarza to potencjał do wysokiego wynagrodzenia, dlatego strategia biznesowa rymuje się z rozwojem osobistym przedsiębiorcy.
2. Umiejętność uczenia się.
Nasze tempo uczenia się określa, jak szybko przyswajamy wiedzę w czasie. To wykładniczo zwiększa wartość każdej godziny spędzonej na nauce i rozwoju osobistym (nasz wskaźnik uczenia się).
Weźmy za przykład przedsiębiorcę, który czyta (i przyswaja) jedną książkę tygodniowo, w porównaniu z kimś, kto potrzebuje 10 dni na przeczytanie książki. Po roku różnica między nimi wynosi 30%!
3. Szybkie przyswajanie wiedzy.
Z definicji, możliwości są tymczasowe. Przedsiębiorcy muszą je wykorzystywać, gdy tylko się o nich dowiedzą. Musisz być w stanie szybko uczyć się nowych umiejętności. Przedsiębiorcy, wasz sukces jest ściśle związany z waszym rozwojem osobistym. Rzeczywiście, zrozumienie i stosowanie nowych modeli lub paradygmatów jest jedną z najcenniejszych umiejętności, jakie każdy człowiek powinien umieć nabyć. Zapewnia to zdolności analityczne, które mają zastosowanie we wszystkich dziedzinach. Kiedy więc wchodzisz w nową dziedzinę, masz zdolność rozumienia nowych modeli, więc uczysz się znacznie szybciej.
4. Zaprezentuj swoją wiedzę.
Przedsiębiorcy o tych samych umiejętnościach mogą mieć skrajnie różne pensje i honoraria w zależności od ich zdolności do komunikowania się i przekonywania innych.
Ta zdolność do przekonywania innych, że Twoje umiejętności są wartościowe, nazywana jest "umiejętnością mnożenia". Wielu liderów biznesowych spędza lata na opanowywaniu podstawowych umiejętności technicznych, nie mając praktycznie czasu na opanowanie umiejętności pomnażania wiedzy.
5. Przekładanie rozwoju osobistego na wymierne rezultaty.
Istnieje wiele sposobów, aby przekształcić wiedzę w wartość w swoim życiu. Na przykład, znalezienie i wylądowanie wysoko płatnego kontraktu, zbudowanie udanego projektu, sprzedanie swojej wiedzy jako konsultant lub zbudowanie swojej reputacji poprzez stanie się liderem myśli.
6. Wybór właściwej metody rozwoju osobistego.
W zależności od Twoich celów, powinieneś poszukać książek, kursów online i programów certyfikacyjnych, które mogą Ci pomóc, w ramach Twojego budżetu. W tym celu pamiętaj, aby w myśleniu o inwestowaniu w swój rozwój osobisty uwzględnić warunki finansowe (takie jak zwrot z inwestycji, minimalna stopa zwrotu, dywersyfikacja).
Przedsiębiorcy, jak zastosować zasadę 5 godzin dla swojego rozwoju osobistego?
Aby odnieść sukces w dzisiejszych czasach, nie można rozdzielać przedsiębiorczości i rozwoju osobistego. Po pierwsze, musisz przestać wierzyć, że wiedzę można zdobyć tylko między 5 a 22 rokiem życia. Musisz się ciągle uczyć. Musimy się uczyć cały czas, w każdym wieku! Tak jak mamy minimalne zalecane dawki witamin, kroki dziennie i minuty ćwiczeń, aby utrzymać nasze zdrowie, musimy być rygorystyczni co do minimalnej dawki kształcenia ustawicznego, aby utrzymać nasz ekonomiczny (i psychiczny) dobrobyt. Długotrwałe skutki intelektualnego samozadowolenia są tak samo zdradliwe jak długotrwałe skutki braku ćwiczeń, braku jedzenia, braku snu.
1. Nie szukaj wymówek: po prostu zrób to!
Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym właścicielem firmy, nie szukaj wymówek, poszukaj sposobu na wygospodarowanie czasu. Możesz znaleźć krótkie okresy czasu, które poświęcisz na naukę w czasie wolnym od pracy (dojazdy do pracy, przerwy na lunch, wieczorem przed snem…). Nawet kwadrans dziennie daje prawie 100 godzin rocznie! Czas i energia to trudne, ale możliwe do pokonania wyzwania. Liderzy biznesu, rozwój osobisty nie jest luksusem, jest koniecznością. Czasami obwiniamy okoliczności zewnętrzne (duży ruch na drogach, opóźnienia w dostawach, błędy komputerowe, trudni klienci). Jednak lepsze planowanie i lepsze narzędzia pozwalają przedsiębiorcy zaoszczędzić cenny czas.
2. Natychmiastowe rozpoczęcie rozwoju osobistego.
Nawet najbardziej zapracowani ludzie na świecie poświęcają co najmniej godzinę KAŻDEGO DNIA na rozwój osobisty. Wielcy liderzy wiedzą, że siła ich przywództwa tkwi w umiejętności dostosowania się do ciągle zmieniającego się otoczenia i wykorzystania szans, które mogą się pojawić w zmieniających się okolicznościach. Nauka opiera się na rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia, akceptacji niepewności, inteligencji społecznej i emocjonalnej oraz chęci i determinacji do rozwoju. Posiadanie nienasyconej ciekawości będzie napędzać Twoje pragnienie uczenia się i ciągłego rozwoju. Przedsiębiorcy, oto trzy klucze do stworzenia swojego własnego rytuału rozwoju osobistego: Czytaj i ucz się każdego dnia, bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty i przytłoczony. Bądź konsekwentny w korzystaniu z tego "zarezerwowanego czasu", bez zwlekania. Zmaksymalizuj swoją inwestycję poprzez zastosowanie tego, czego się nauczyłeś w najbardziej praktyczny sposób.
W tak dynamicznym i szybko zmieniającym się rynku rozwój osobisty jest niezbędny.